22 Ocak 2021 Cuma

Arı kolonisinden daha fazla iyileştirici özellik

Yakup Çetin
Bir başka arı ürünü ise kozmetik ve farmasötik endüstrileri tarafından temelde doğal bir ürün olarak kullanılan mumdur. Bal arısının bezlerinden çıkarılan bir üründür. Arılar, mumu bal peteklerini inşa etmek için kullanır. Eskiden, kahverengi bal peteği arıcı tarafından çıkarılır, eritilir, ve kusurlar giderilirdi. Şimdi tekrar açık renkli ve saf olan mum, yeni mum merkez duvarlarına dökülür ve kolonilere geri döner veya başka yollarla geri dönüşümü sağlanır. Arı mumu, diğer şeylerin yanı sıra mumlar yapmak için kullanılabilecek değerli bir hammaddedir. Bir mum yapmak için bir arı kovanının tamamının mumu gereklidir. Arı mumu mumlar, yumuşak bir ışık verir ve odayı hoş bir aroma ile doldurur.

Polen de bir başka popüler üründür. Tüm bitkiler polen üretir, arı bunları çiçekleri ziyaret ederken toplar, nektar ile zenginleştirir ve arı kovanına taşır. Yıl içinde tek bir arı kolonisi, 30 ila 60 kilogram arasında polen toplar. Arıcılar, bunu toplamak için kovanın girişine bir polen kapanı yerleştirir. Polen, genelde bir beslenme takviyesi olarak kullanılır. Polen; vitaminler, mineraller ve proteinler açısından zengindir. Bağışıklık sistemini zenginleştirir ve zihinsel kapasiteyi artırır.


Arı tutkalı olarak da bilinen propolis, bir başka önemli arı ürünüdür. Arılar, farklı bitkilerden reçine toplar, bunları kapatıcı olarak kullanarak kendilerini bakterilerden ve mantarlardan korumak üzere bunları arı kovanına getirir. Bir arı kolonisinin yılda 50 ila 500 gram reçine kütlesi toplama becerisi vardır. Propolis, birçok tıbbi üründe kullanılır. Anti-inflamatuvar etkiye sahip olduğundan ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden doğal bir antibiyotiktir. Aktif bileşeni, insanlara bir kapsül içinde, tıbbi bir merhem, krem veya bitki içeceği olarak sunulur.

Ancak belki de en değerli arı ürünü, arı sütüdür. Sadece genç işçi arılar tarafından üretilir ve de baldan, polenden ve bu arıların kendi bez salgılarından yapılmıştır. Arı sütünü sadece kraliçe arı yiyebilir ve bu ona kolonisinden 50 kat daha uzun bir ömür sağlar. Bu nedenle kraliçe arı, performansın ve dinçliğin yanı sıra canlılığın da sembolüdür. Arı sütü, ilaç endüstrisinin yanı sıra kozmetik endüstrisinde de kullanılır. Virüse dayalı enfeksiyonlar için doğal bir deva olarak kullanılabilir ve canlandırıcı bir etkisi vardır.

Kaynak: bee-careful.com

Yakup Çetin / Author & Editor

Has laoreet percipitur ad. Vide interesset in mei, no his legimus verterem. Et nostrum imperdiet appellantur usu, mnesarchum referrentur id vim.

0 yorum:

Yorum Gönder

Coprights @ 2016, Blogger Template Designed By Templateism | Templatelib